فرمولاسیون کفپوش رنگی اپوکسی

فرمولاسیون کفپوش های اپوکسی
نوامبر 27, 2019
بررسی فرمولاسیون رزین منعطف در کفپوش های اپوکسی
دسامبر 28, 2019

فرمولاسیون کفپوش رنگی اپوکسی

Recommended starting formulation pigment floor coating

درمقاله قبلی به بررسی فرمولاسیون کفپوش زیر سازی یا پرایر اپوکسی بدون حلال پرداختیم و در این مقاله به بررسی فرمولاسیون پیشنهادی کفپوش اپوکسی رنگی سطح نهایی بدون حلال شرکت Worlee آلمان می پردازیم

کفپوش رنگی سطح اپوکسی همانند کفپوش اپوکسی پرایمر دارای دو جزء اصلی هاردنر و رزین است که در اینجا نسبت به کفپوش پرایمر نسبت هاردنر به رزین 1 به 5 است.

در شکل زیر جدول ساختارهای مواد اولیه کفپوش رنگی اپوکسی را مشاهده میکنیم.

فرمولاسیون پیشنهادی کفپوش اپوکسی رنگی سطح نهایی بدون حلال شرکت Worlee آلمان

بخش A (رزین)

ماده اول فرمولاسیون کفپوش همانند فرمولاسیون کفپوش پرایمر رزین اپوکسی بر پایه بیس فنول A  یا BDGE است که با برند Epikote 828 آورده شده است، از رزین های اپوکسی مشابه shell 828, Epiran 06 Ker 828 و …  نیز می توان استفاده کرد. رزین اپوکسی بر پایه بیس فنول A 30 درصد از کل فرومولاسیون بخش رزین را تشکیل میدهد که در ابتدا به میکسر باید اضافه شود.

ماده دوم افزودنی ضد حباب BYK A 530 است که یک defoamer or air release یا افزودنی ضد حباب یا خارج کننده حباب برای سیستم های اپوکسی و پلی یورتان حلالی و بدون حلال (Solvent and Solvent free) است.

فیلر کوارتز Quartz Powder F 300 یا سیلیس ماده سوم است که دارای ابعاد کوچک یا مش بندی بالا می باشد. از فیلر سیلیس تنها 5 درصد در رزین استفاده می شود که برخلاف فرمولاسیون کفپوش زیر سازی یا پرایر اپوکسی بدون حلال از فیلر بسیار کمتری برخوردار است.

پیگمنت یکی از مهم ترین مواد این فرمولاسیون است که بر اساس رال رنگی مورد نیاز مقدار و درصد پیگمنت ها مشخص می شود. در برخی شرکت ها کفپوش های رنگی دارای رنگ مشخصی هستند و مشتری ها با استفاده از مادررنگ ها (مادر رنگ ها رزین های اپوکسی به همراه افزودنی عامل پخش کننده و رنگ با درصد بالا گفته می شود) رنگ دلخواه خود را می سازند.

در این فرمولاسیون پیشنهادی برای بدست آوردن هر رنگ نیز از مادر رنگ جداگانه استفاده می شود.

ماده دیگر فرمولاسیون رزین فیلر کربنات کلسیم یا Omyacarb 10 تولید شرکت امیاپارس ایران است که مقدار 45 درصد از رزین را تشکیل می دهد که برای کاهش قیمت و استحکام محصول نهایی استفاده می شود.

و در آخر رزین اپوکسی بر پایه بیس فنول A  یا BDGE است که با برند Epikote 828 آورده شده است به مقدار 14.5 درصد دوباره به رزین اضافه می شود. همانطور که در قبل نیز گفته شد این جدول بر اساس ورود مواد به میکسر مرتب شده است که مشاهده می شود یک بار در ابتدا و انتها از رزین اپوکسی Epikote 828 استفاده شده است.

در این فرمولاسیون از رقیق کننده های فعال اپوکسی استفاده نشده است که در صنعت اپوکسی جهت کارایی راحت تر از رقیق کننده های فعال مانند D180 یا پروپیلن کربنات یا epotec rd 108 می توان استفاده کرد. در صورت استفاده از رقیق کننده های فعال اپوکسی باید محسابات جهت مقدار هاردنر مورد نیاز برای این رقیق کننده های فعال اپوکسی انجام شود و هاردنر بیشتری برای سیستم نهایی در نظر گرفت.

بخش B (هاردنر)

همانطور که مشاهده می شود در این فرمولاسیون پیشنهادی برای کفپوش رنگی سطح اپوکسی همانند کفپوش اپوکسی پرایمر بخش هاردنر از هاردنر اپوکسی سیکلو آلیفاتیک آمین Worlee Cure Ca 246  که می توان از هاردنر هایی مانند F205 و 9585 نیز به عنوان جایگزین استفاده کرد نام برده شده است.

برای 1000 واحد از رزین بخش A نیاز به 200 هاردنر سیکلو آلیفاتیک آمین Worlee Cure Ca 246   است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *