روش محاسبه نیتروژن گروه های آمین
روش محاسبه نیتروژن گروه های آمین
اکتبر 6, 2019
محاسبه مقدار هاردنر برای رزین اکریلیک پلی ال پلی یورتان
اکتبر 14, 2019

رزین اکریلیک پلی اول پلی یورتان پوشش

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال polyurethane acrylic polyol resin از دسته پلیمر های ( بسپار) پلی ال های آمورف با جرم مولکولی 8000 -13000 است که از طریق پلیمریزاسیون رادیکالی از مونومرهای اکریلیک (متااکریلیک اسید) بدست می آید.

واکنش پلیمریزاسیون رادیکالی کلی سنتز رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول در شکل زیر به تصویر کشیده شده است که در طول زنجیره گروه های هیدروکسیل (-OH) تشکیل می شود که با گروه (-NCO) هاردنر ایزوسیانات واکنش می دهد.

واکنش پلیمریزاسیون رزین اکریلیک پلی اول

برای سنتز پلیمریزاسیون رادیکالی اکریلیک پلی ال از مونومرهای متیل متااکریلات، متیل اکریلات، بوتیل متااکریلات، بوتیل اکریلات، اکریلیک اسید، متا اکریلات اسید و مونومر استایرن و … در حلال به روش dropwise و با شروع کننده پراکساید در میکسر انجام می شود.

مواد اولیه اصلی سنتز رزین های اکریلیک پلی اول

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال به دلیل ساختار خطی و الیفاتیک که دارند دارای مقاومت نوری بالا، مقاومت رطوبتی و سختی خوبی دارند و می توان در پوشش های محافظتی استفاده کرد، اما وجود استایرن در ساختار باعث کاهش مقاومت نوری می شود. حضور بوتیل و اتیل هگزیل اکریلات (Butyl & 2-ethylhexyl acrylate) باعث انعطاف رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول می شود. حضور متااکریلیک اسید در رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول باعث افزایش چسبندگی به فلزات و مقاومت حلالی می شود.

در شکل زیر دو نوع رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال polyurethane acrylic polyol resin مشاهده می شود که از یک سری مواد اولیه ساخته شده اند اما با جرم مولکولی های متفاوت از هر کدام بدست آمده است که کاربردهای آن ها کاملا متفاوت است، این نمونه نشان میدهد که دنیای رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول یک دنیای بسیار گسترده و متنوع است.

نمونه اول دارای جرمولکولی حدودا 13000 است که Tg آن در حدود 50 درجه سانتی گراد است و دارای درصد بالایی MMA متیل متااکریلات اسید است و سختی بالایی دارد.

نمونه دوم دارای درصد بیشتری Butyl methacrylate است که یک رزین منعطف حاصل شده است، جرم مولکولی نمونه دوم 11600 است و Tg آن در حدود -20 درجه سانتی گراد است و در دمای محیط کاملا منعطف است.

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال در حلال سنتز می شوند و محصول نهایی از 40 تا 100 درصد جامد عرضه می شود. حلال های مورد استفاده در رزین های اکریلیک پلی اول polyurethane acrylic polyol resin زایلن، بوتیل استات، متوکسی پروپیل استات، بوتیل گلیکول و …

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال دارای رنگ کاملا شفاف و روشن می باشد و gardner رنگ آن ها زیر عدد 1 می باشد.

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول polyurethane acrylic polyol resin به صورت کلی با هاردنرهای ایزوسیانات الیفاتیک محلول در حلال Aliphatic polyisocyanate biuret (HDI homopolymer) مانند Desmodur N 75 bayer  یا Tolonate HDB 75 MX یا هاردنر های بدون حلال آروماتیک ایزوسیاناتهای TDI, MDI, PDMI مانند PM-200 (Polymethane polyphenyl isocyanate) – wannate pm 200 و  از افزودنی های برای پخش فیلر ها و درخشندگی سطح استفاده می شود. جهت پخت بهتر پلی یورتان نهایی از درصد بسیار کمی از شتاب دهنده های پایه فلزی مانند DBTL, DBTDL DABCO T 12 به رزین اضافه می شود.

برای ساخت پوشش های محافظتی صنایع نفت و گاز، پوشش های تعمیراتی خودرویی و رنگ های دکوراتیو و صنایع چوب از رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی اول به همراه هاردنر های الیفاتیک استفاده می شود. این سیستم های پلی یورتانی حلالی بوده و قابلیت اجرا به صورت پاشش را دارند.

رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال در صنعت با مقدار درصد گروه OH آنها درسته بندی و شناخته می شوند که از 0.5 تا 6 درصد در صنعت ایران بسیار پرکاربرد و موجود می باشد، مشخصه دیگر رزین های اکریلیک پلی اول موجود در بازار درصد و نوع حلال ها و درصد جامد رزین می باشد.

11 Comments

 1. bahis گفت:

  I used to feel bad for him until I started watching all these Chris Hanson interviews. Anetta Teodoor Amadeo

 2. turkce گفت:

  I enjoy, lead to I discovered exactly what I used to be having a look for. Sisely Mathian Reamonn

 3. yabanci گفت:

  Good post. I will be going through solme of these isues as well.. Anjanette Yves The

 4. altyazili گفت:

  I am sure this post has touched all the internet visitors, its really really good paragraph on building up new blog. Rania Kale Rudman

 5. 720p گفت:

  I cannot thank you enough for the blog post. Much thanks again. Fantastic. Gloriane Antony Osy

 6. 720p گفت:

  Superb, what a webpage it is! This weblog gives helpful data to us, keep it up. Ashly Sanford Belsky

 7. torrent گفت:

  I really like it when folks come together and share ideas. Great site, keep it up. Tilda Gris Ardeth

 8. download گفت:

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and the rest of the site is extremely good. Bernadene Gerrard Monjan

 9. torrent گفت:

  I am moving this to email. Great to hear from you. Sarina Raoul Oswin

 10. yify گفت:

  The most effective man is often the grooms most reliable and faithful good friend or relative. Nollie Reider Riobard

 11. ucretsiz گفت:

  Yes! Finally something about how to win the lottery. Dinnie Merrill Adur

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *