روش محاسبه نیتروژن گروه های آمین

هاردنر ایزوسیانات متیل دي فنيل دي ايزوسيانات
اکتبر 2, 2019
رزین های پلی یورتان اکریلیک پلی ال
اکتبر 14, 2019
روش محاسبه نیتروژن گروه های آمین

روش محاسبه نیتروژن گروه های آمین

یکی از مهم ترین اعداد موجود در اطلاعات فنی هاردنرهای اپوکسی می باشد AHEW (Amine Hydrogen Equivalent Weight) که معادل فارسی آن مقدار اکی والان وزنی نیتروژن گروه های آمینی هاردنر است که واحد AHEW گرم بر روی اکی والان (grams / Equivalent) و در مواردی نسبت وزنی اکی والان به گروه های فعال هیدروژن (equivalent weight per active Hydrogem) است.

AHEW به معنی مقدار گرم از هاردنر اپوکسی که شامل یک اکی والان از گروه های N-H است یا مقدار جرم مولکولی Mw از هاردنراپوکسی که شامل هیدروژن فعال جهت واکنش با گروه رزین می باشد.

به معنای دیگر اکی والان وزنی نیتروژن گروه آمین مقدار وزنی از هاردنر اپوکسی که برای پخت 1000 گرم از رزین اپوکسی مورد نیاز است (AHEW*100) / EEW

عدد آمینی (Amine Valure) یکی دیگر از اعداد مورد استفاده در اطلاعات فنی می باشد که به معنی مقدار آمین موجود در هاردنر است که واحد آن mg KOH /gram hardener که به معنی مقدار KOH مصرف شده در واکنش با آمین های هاردنر است.

Amine contenr یکی دیگر از ایتم های گزارش شده در اطلاعات فنی است که برای محاسبه عدد آمینی به صورت تئوری از معادله 1000 / AHEW استفاده می کنند که واحد آن eq / kg است که به معنی اکی والان گروه N-H در هر کیلوگرم از هاردنر اپوکسی است.

مثال

یک هاردنر اپوکسی را در نظر بگیرین با جرم مولکولی  146 که دارای 6 گروه آمینی است

Molecular Weight 146

Functionality 6

Amine Hydrogen Equivalent Weight [AHEW] = 146 / 6 = 24 g / eq

Amine content = 1000 / 24 = 42 eq/kg

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *