فرمولاسیون کفپوش های اپوکسی

شرکت های تولید کننده رزین های پلی یورتان پلی اتر پلی اول
7 تولیدکنند عمده پلی اتر پلی اول Polyether polyol
نوامبر 27, 2019
فرمولاسیون کفپوش رنگی اپوکسی
دسامبر 27, 2019

فرمولاسیون کفپوش های اپوکسی

فرمولاسیون کفپوش های اپوکسی

در این مقاله به بررسی فرمولاسیون پیشنهادی شرکت Worlee آلمان Recommended starting Formulatio برای تولید کفپوش صنعتی پرایمر اپوکسی  بدون حلال می پردازیم و در مقاله کفپوش رنگی اپوکسی به بررسی فرمولاسیون پیشنهادی کفپوش اپوکسی رنگی سطح نهایی بدون حلال شرکت Worlee آلمان نیز پرداخته شده است

فرمولاسیون کفپوش زیر سازی یا پرایر اپوکسی بدون حلال

Solvent free coating conductive enamel as a base coat

 رمولاسیون پیشنهادی شرکت Worlee آلمان Recommended starting Formulatio برای تولید کفپوش صنعتی پرایمر اپوکسی  بدون حلال می پردازیم.
جدول فرمولاسیون پیشنهادی کفپوش اپوکسی

همانطور که در تصویر مشاهده می شود کفپوش ها از دو بخش اصلی رزین اپوکسی A و هاردنرهای اپوکسی B تشکیل شده است. خمانطور که در جدول آمده است 45 درصد از بخش A رزین اپوکسی Bisphenol A BDGE که با کد های صنعتی Epikote 828, shell 828, Epiran 06 و Ker 828 و … شناخته می شود تشکیل شده است.

ماده دوم بخش رزین Cab O Sil MA 400 که در بازار ایران با نام اروزیل شناخته می شود و از نظر علمی افزودنی Hudrophilic fumed silica است که دارای گرید های از 200 به بالا می باشد که در اینجا گرید 400 اروزیل پیشنهاد شده است. اروزیل یا Cab O Sil دارای سطح فعال بالاتری نسبت به سیلیکا Silica معمولی می باشد که باعث پایداری الکترواستاتیکی کفپوش های اپوکسی می شوند.

ماده سوم افزودنی BYK 070 که یک Defoamer یا air release یا ضد حباب یا خارج کننده هوا که بر پایه سیلیکون است که جهت خروج حباب های ایجاد شده در زمان میکس مورد استفاده قرار میگیرد. وجود حباب در کفپوش باعث کاهش خواص فیزیکی و شیمیایی کفپوش می شود.

BYK AT 203 که یک افزدونی عامل دیسپرسینگ یا وتینگ dispersing agent or wetting agent است که برای پخش بهتر فیلر ها و پیگمنت های رنگی در رزین مورد نیاز است. در صورت عدم استفاده از این اددتیو پیگمنت ها و فیلر ها در نقاطی تجمع می کنند و خواص مکانیکی و شیمیایی محصول نهایی را کاهش می دهند.

EWO یک شرکت آلمانی است که فیلر باریم سولفات را تولید می کند، باریم سولفات جهت افزایش خواص مکانیکی به رزین های کفپوش اپوکسی بدون حلال اضافه می شود.

بخش 6 جدول پارت A پیگمنت تیتانیوم دی اکساید است که رنگ سفید که در بیشتر محصولات پلیمری (بسپاری) رنگی مورد استفاده قرار می گیرد. در فرمولاسیون پیشنهادی نوع و برند خاصی برای پیگمنت تیتانیوم دی اکساید پیشنهاد نشده است که در نتیجه استفاده از هر نوع تیتانیوم دی اکسیادی جایز است.

بخش بعدی فیلر سیلیس است که با کد Quarzmehl W 6 معرفی شده است که جهت کاهش قیمت در بیشتر کفپوش های اپوکسی بدون حلال استفاده می شود. همانطور که مشاهده می شود بعد از رزین اپوکسی که 45 درصد از بخش A را تشکیل داده است فیلر سیلیس با 36 درصد رتبه دوم است.

در ادمه از دو افزدونی (additive) دیگر برند فرانسوی Borchigen  نیز استفاده شده است که کد Borchigen ND افزودنی دیسپرسینگ یا وتینگ dispersing or wetting agent است و افزدونی دیگر Borchigen 0011 که یک افزودنی ضد حباب بدون حلال بسیار قوی است.

افزودنی Tego B 1484 برای شرکت evonik است که به عنوان افزودنی leveling agent هم سطح کننده که برای یکنواخت کردن سطح مورد استفاده قرار میگیرد، این افزودنی بدون حلال با ظاهر شفاف و از خانواده polyether siloxane copolymer است.

این افزودنی همچنین به عنوان لیز کننده slipeffer  و هم سطح کننده در رزین اپوکسی کفپوش مورد استفاده قرار می گیرد.

اخرین ماده BYK 066 N یک افزودنی دیگر defoamer یا ضد حباب است که مناسب سیستم های حلالی و بدون حلال ی اپوکسی و پلی یورتان است.

یکی از نکات مهم این فرمولاسیون پیشنهادی اپوکسیترتیب مواد در جدول است که بر اساس ورود انها به میکسر مرتب شده است و این ترتیب در استفاده بهینه از افزودنی ها بسیار مهم است.

بخش B که هاردنر اپوکسی برای رزین بخش A است که تنها هاردنر سیکلو آلیفاتیک آمین Worlee Cure Ca 246 است که می توان از هاردنر هایی مانند F205 و 9585 نیز به عنوان جایگزین استفاده کرد.

برای 100 واحد از بخش اول نیاز به 22.5 واحد از هاردنر اپوکسی پلی آمین Worlee Cure Ca 246 است.

کفپوش اپوکسی بدون حلال استر یا پرایمر در بیشتر صنایع ساختمانی کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *